Zamki błyskawiczne i ich udział w światowej modzie – kiedyś a dziś

« wróć

Burzliwe perypetie zamka błyskawicznego poznaliście już w jednym z naszych wcześniejszych artykułów – jeżeli nie pamiętacie tej historii, zachęcamy do lektury (link do artykułu) :)

Dziś chcielibyśmy opowiedzieć Wam, jaki wpływ wywarł zamek błyskawiczny na świat mody. Chyba nikt z Was nie wyobraża sobie szafy bez odzieży z suwakiem – bluzy, spodnie, kurtki… Podsumowując, wygoda na wyciągnięcie ręki!

Z roku na rok zamki błyskawiczne coraz częściej odgrywają rolę już nie tylko funkcjonalnego dodatku krawieckiego, ale również dekoracji. Nic w tym dziwnego, zważając na fakt, że producenci zamków błyskawicznych mają dla Was unikatowe nowości dedykowane każdemu sezonowi.

Bitwa o guzik – czyli jak zamek doszedł do głosu…

Jedną z często przytaczanych dat w branży pasmanteryjnej jest rok 1937, kiedy to odbyła się tzw.  debata „bitwa o guzik”, podczas której miała zapaść decyzja – co ma służyć do zapiania męskich spodni – zamek błyskawiczny czy wspomniany guzik.


Gdybyśmy byli obecni podczas tej debaty moglibyśmy krzyknąć „zip zip hurra”, ponieważ to właśnie zamki wygrały i tym samym zdobyły wsparcie francuskich projektantów w ich powszechnym stosowaniu w modzie męskiej. I jakby to powiedzieć – zaczęło się! 

Zamki błyskawiczne – po ząbku po ząbku i na szczyt

kryte zamki błyskawiczne - producent Zipper - importer zamków

Jak możecie się domyślać, od roku 1937 nie minęło dużo czasu, do chwili gdy zamki błyskawiczne stały się jednym z najpopularniejszych dodatków krawieckich dostępnych na rynku.

Początkowo, tego rodzaju zapięcia nie były stosowane w obuwiu i spodniach. Natomiast powszechnie używano ich w sukienkach, szczególnie od momentu, kiedy wprowadzono tzw. „niewidoczne zamki” – czyli odpowiedniki dzisiejszych zamków krytych.

Lata 40. i 50. to czas, kiedy zamki błyskawiczne zaczęły być używane jako element ozdobny w projektowaniu odzieży. Dopiero w tym okresie ten dodatek pasmanteryjny pojawił się przy rękawach oraz dekoltach. Od tego momentu zamki nie musiały być już „skrywane” na tyłach sukienek, mogły pojawiać się także jako dekoracyjny detal na ich przodzie lub boku.

metalowe zamki błyskawiczne do kurtek - producent Zipper

Kolejne lata przyniosły trendy związane z coraz wyrazistszym akcentowaniem detali ubioru przy pomocy zamków błyskawicznych. Takim przykładem mogą być, modne do dziś, skórzane kurtki damskie, w których zastosowano grube metalowe zamki. A wszystko po to, aby podkreślić męskość i uwydatnić „niegrzeczny” styl odzieży.

W modzie damskiej zamki odgrywają szczególną rolę. Metalowe modele stosowane są nawet w uwodzicielskiej bieliźnie. Podobną rolę odgrywają także jako element dekoracyjny zastosowany z tyłu sukienki. Połyskujące ząbki zamków błyskawicznych są jak biżuteria dla otaczającego materiału.


Dziś zamki błyskawiczne wydają się nam nieodzownym elementem wielu rzeczy codziennego użytku. Spójrzmy chociaż na nasze torby na siłownię, pokrowce na laptopy, kurtki, buty czy chociażby dekoracyjne poduszki… Ten rodzaj dodatków krawieckich niezmiennie nas inspiruje i dlatego od tak wielu lat podążamy za zamkową modą, poszerzając swoją ofertę z myślą o Was i Waszych firmach!